Kalahari

Kalahari
Kalahari Augrabies Extreme Maraton-2014

2 Temmuz 2015 Perşembe

Sapanca Dağ Maratonu-2015

İki yeni arazi koşusu; geçtiğimiz hafta sonu ülkemize kazandırıldı. Bunlardan biri Sapanca Dağ Maratonu, diğeri ise Rize Hemşin’de düzenlenen Kaçkar Ultra Maratonuydu. Eskiden “Yarış olsa da koşsak” dediğimiz günlerden; şimdi “Hangi yarışı koşsak” konumuna geldik. Bizlere bu iki güzel organizasyonu kazandıran Alper Dalkılıç ve Unlimited Academy’e çok teşekkür ederim. Bu iki yarıştan birini seçmem gerekiyordu. Ben Alicem’e daha önce söz verdiğim için Sapanca Dağ Koşusunu seçtim. Organizasyon; ilk defa yapılması nedeniyle ufak tefek aksaklıklar olsa da çok güzel oldu. Kaçkar Ultra maratonunu koşanlarla konuştuğumda onlar da yarışmayı çok beğendiklerini söylediler. Bana düşen şu anda Sapanca Dağ Koşusunu koştuğum için bu yarışı anlatmak. Kaçkar Ultra Maratonu koşan arkadaşların raporlarını da dört gözle bekliyorum. 
Start Anı

Sapanca Dağ Koşusu; 5,30 ve 50 km’lik üç farklı parkurdan oluşan bir yarışma. Tabi ki ben her zamanki gibi zor olan parkuru seçip 50 km koştum. Aslına bakarsanız 5 km’lik yarış 6.5 km, 30 km’lik parkur yarış öncesi yağan yoğun yağmurdan dolayı 25 km, 50 km’lik parkur ise 47 km idi.

Yarış için cuma akşamı Şengül Üzen’le beraber İstanbul’dan Sapanca’ya doğru yola çıktık. Cuma akşamı İzmit’te çalışan arkadaşım Çağlar Kasım’la buluşup yarışmanın ana sponsoru olan NG Sapanca Oteline gittik. Göğüs numaralarını aldıktan ve arkadaşlarla muhabbet ettikten sonra Çağlar’ın evine doğru yola çıktık. Cumartesi sabahı erken kalkıp NG Sapanca Otelin gittik. Sapanca, İstanbul’a yakın olduğu için Cuma akşamı yerine Cumartesi sabahı yarışma alanına gitme seçeneği değerlendirilebilir. Nitekim cumartesi sabah İstanbul’dan gelen arkadaşlar da sabah biraz erken kalksalar da başlangıç noktasına gitmek amacıyla sabah 8’de NG Sapanca Otelde oldular.

Hacımercan Köyü-5 km bitiş noktası
Yarış Sapanca gölünün kenarında Harmanlık’da sabah 9:05’de başladı. 5,30 ve 50 km koşacak sporcular birlikte start aldı. İlk 3 km yi göl kenarında asfalt yoldan koştuktan sonra tepelere doğru tırmanmaya başladık. 5 km koşan Kemal Abi'yi (Koşan adam) patika yolun başlangıcında yakaladık. Patika iki kişinin yan yana koşmasına müsaade etmediğinden tek sıra koşmaya başladık. En öne geçip tempoyu ayarladım. Murat Kaya, yol genişleyince temposunu artırıp grubun önüne geçti. Grup olarak Murat’ı takip etmeye başladık. Grupta benim yanı sıra Çağlar Kasım, Ali Atav, Ergün Kızılaslan ve Duygun Yurteri vardı. 7 km boyunca grup halinde koştuk. Hacımercan köyünü geçtikten sonra başlayan dik yokuşla beraber grup dağıldı ve Çağlar ile birlikte koşmaya başladık. Yarışmanın 16’ncı km’sine kadar çok sert bir çıkış vardı. Yoldan bulduğum çubukları kullanarak genelde koşarak, ara sıra da yürüyerek tırmanmaya devam ettim. 16’ncı km’den sonra tırmanış 33’üncü km’ye kadar devam etse de tırmanışlar 8-16’ncı km’ler arasındaki kadar sert değildi. Genellikle koşulabiliyordu. Çağlar’la sohbet ederek Soğucak Yaylası’na kadar koştuk. Çağlar 30 km kategorisinde yarışıyordu. Soğucak Yaylasına geldiğimizde kontrol noktası göründüğünde saat 22-23’üncü km’yi gösteriyordu. Kontrol noktasına geldiğimizde; 25 km olmuştu. Kontrol noktasında görevli Soner Sarıhan Çağlar’a “30 km yarışı bitti “dediğinde her ikimiz de şaşırdık. Bir şeyler yedikten sonra oyalanmadan Çağlar ile beraber kontrol noktasından ayrıldık. Çağlar 30 km yarışı koşmuş olsa da 50 km’ye kadar devam etme kararı almıştı. Sonuçta bundan sonrası onun için antrenmandı. 27’nci km’de yorulmaya başlayınca “Abi ben geri döneyim. Sakatlık olmasın” dedi ve Soğucak Yaylası’na geri döndü. 

Soğucak Yaylası
Çağlar geri döndükten sonra tek başıma koşmaya başladım. 32’nci km’de suyum bitti. Yarış başında hangi km’lerde kontrol noktası olduğuna bakmamıştım. Soğucak Yaylası’ndan sonra iki kontrol noktası olduğu düşünüyordum. 33 veya 34 ‘üncü km’de kontrol noktası vardır ümidiyle koşmaya devam ettim. Fakat bir sonraki kontrol noktasnını 40’ıncı km’de olduğunu; ancak o kontrol noktasına varınca öğrenecektim. 33’üncü km’den sonra parkurun yokuş aşağı ve gölgelik olmasından dolayı su ihtiyacım olmadı. 4:30 pacerlerde yokuş aşağı inerken arkadan birinin “Mahmut” diye bağırdığını duydum. Dönüp arkama baktığımda Ali Atav’ın geldiğini gördüm. Yavaşlayarak Ali’yi bekledim. Ali tepeyi hızlı bir şekilde inerek beni yakalamıştı. Ali’ye yakalandıktan sonra tempoyu artırdık ve 4:00 pacerle koşmaya başladık. Kilometreler hızlı bir şekilde akmaya başlamıştı. Kısa bir süre sonra 40’ıncı km’deki kontrol noktasına ulaştık. Kontrol noktasındaki Halil Aktan’a “Ne kadar kaldı?” diye sordum. Halil “Burası 40’ıncı km kontrol noktası” diye cevap verdi. Kontrol noktasında su takviyesi yapıp ikişer tane bisküvi aldıktan sonra ayrıldık. Kontrol noktasında kaybettiğimiz süre 30 saniyeyi geçmez. O kadar hızlı bir şekilde noktadan ayrıldık. Bu arada ben de 42’inci km’de bulunan arı kovanlarından nasibini alanlardanım. İki arı tarafından sokuldum. Biri kolumdan diğeri ise omzumdan soktu. Kolumdaki arının iğnesini sıkarak çıkarttım. Omzumda pek bir şey yoktu. 44’üncü km’de patika yol bitti ve asfalt yola çıktık. Asfalt yolla beraber eğim azaldı. Eğimin azalmasıyla beraber Ali’nin hızı da azaldı. Yokuş aşağı inerken Ali’yi yakalayacağım diye çok çaba sarf etmiştim. Ali ise şimdi arkadan gelen yoksa yavaşlayalım diyordu. Ali tepe aşağı inerken böyle demiyordun. Hadi devam yavaşlamak yok diyerek Ali’yi 1 km koşturdum. Ali biraz yavaşlayalım demeye devam etse de biraz tempoyu düşürüp koşmaya devam ettik. Ali ile beraber 2 ve 3’üncü olarak bitiş noktasından geçtik. Murat Kaya 1’inci oldu. 47 km’lik güzel bir antrenman yarışı oldu. Yarıştan sonra bizi bekleyen havuz ve masajın keyfini çıkarttık.

After Race Party

After Race Party

Keyifli bir hafta sonu yaşamamızı sağlayan başta Alicem, Oğuzhan ve Halil olmak üzere tüm Unlimited Academy çalışanlarına, gönüllülere, yarışmanın fotoğraflarını çeken Aykut abi ve Nur Çubuk’a, yarışmanın ana sponsoru olan NG Sapanca Otele, tüm yarışmacılara, sponsorlarım SUUNTO ve OUTRUNNER’a çok teşekkür ederim.

Yarış sonuçlarını  (www.sapancaultra.org) adresinde bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder